Namysłowski Ośrodek Kultury
Biblioteka Publiczna
im. S. Wasylewskiego
ul. Bohaterów Warszawy 5
46-100 Namysłów
Tel.: (77) 410 14 87
Mail: bibliotekanamyslow@op.pl
Czynna:
poniedziałek-piątek
9:00-17:00
pierwsza
i trzecia
sobota
9:00-14:00

DKK dla dorosłych

W piątek 6 września Biblioteka Publiczna w Namysłowie gościła Małgorzatę Gutowską-Adamczyk - pisarkę, scenarzystkę filmową , dziennikarkę, autorkę książek dla młodzieży oraz bestsellerowej trzytomowej sagi „Cukiernia Pod Amorem(Książka Roku 2011 Portalu Granice.pl).

Spotkanie, na które przybyli członkowie DKK oraz zainteresowani czytelnicy, było okazją do rozmowy o bohaterach, procesie twórczym, rodzinie i planach wydawniczych pisarki. Miłośnicy książek pani Małgorzaty, mieli okazję lepiej poznać autorkę, która odpowiadając na zadawane przez czytelników pytania, zdradziła kilka szczegółów związanych z warsztatem pracy pisarza oraz wtajemniczyła ich  w sekrety powstawania swoich książek, przeplatając wszystko anegdotami z własnego życia.

Swoją przygodę z piórem autorka zaczęła od dialogów do serialu „Tata, a Marcin powiedział”. Z czasem napisała kilka książek dla młodzieży, z których ”13. Poprzeczną” uznano Książką Roku 2008 w kategorii „literatura“ polskiej sekcji IBBY. W jej dorobku poza bestsellerową trzytomową sagą "Cukiernia pod Amorem", odnaleźć można m.in.: "110 ulic", "Niebieskie nitki", „Mariola, moje krople”, "Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich" oraz książkę o Paryżu - "Paryż miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque" napisaną wspólnie z Martą Orzeszyną, która towarzyszyła autorce podczas spotkania.

Pani Marta urodziła się i mieszka w Namysłowie. Studiowała filologię francuską, spędziła 10 lat w Paryżu. Współpracuje z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk jako dokumentalistka przy powieści „Podróż do miasta świateł”. Panie nawiązały kontakt w sieci, gdy Pani Marta, jako czytelniczka „Cukierni Pod Amorem”, podzieliła się swoimi uwagami z autorką książki.

Mówiąc o warsztacie pisarskim, Pani Małgorzata zdradziła pół żartem, pół serio, że nie lubi pisać, jak zresztą chyba większość pisarzy. Odsuwa od siebie chwilę, kiedy musi zasiąść do pracy. Zazwyczaj wyznacza sobie dzienną ilość tekstu do napisania, nie zawsze jednak wywiązuje się ze swojego postanowienia. Naturalnie, jak chyba każdy pisarz, czy szerzej - każdy twórca, ma olbrzymią potrzebę błyszczenia. Popularność, możliwość ujrzenia swojego nazwiska na okładce książki, okazja do spotkań z ludźmi, którzy ją podziwiają, jest tym, co mobilizuje ją do pracy. Okazało się również, że dla autorki bardzo interesujące jest tworzenie nowych postaci, które czasem zaczynają żyć własnym życiem, pisarka wyznacza jedynie kierunek, w którym rozwija się fabuła, niejako podglądając tylko swoich bohaterów.

Po zakończeniu spotkania, które odbyło się w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze był czas na wpisy do książek, autografy oraz wspólne zdjęcia z autorką.

Spotkanie odbyło się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego we współpracy z Instytutem Książki.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

„Wieczór z Markiem Krajewskim”

Spotkanie z mistrzem polskiego kryminału

15 listopada w Bibliotece Publicznej w Namysłowie odbyło się długo oczekiwane spotkanie autorskie z jednym z najwybitniejszych współczesnych prozaików – Markiem Krajewskim.

Podczas spotkania nasz gość - autor serii książek o mrocznej stronie Wrocławia i malowniczym Lwowie opowiadał o sobie, swoich zainteresowaniach i wykształceniu oraz pracy twórczej. Autor cyklu powieści kryminalnych o Eberhardzie Mocku, których główna akcja dzieje się w latach dwudziestych XX wieku w Breslau, czyli dzisiejszym Wrocławiu, w barwny i niezwykle fascynujący sposób pozwolił wejrzeć w proces powstawania swoich książek, od momentu narodzin pomysłu, poprzez zbieranie materiału i samo pisanie.

Marek Krajewski udzielał odpowiedzi na szczegółowe pytania publiczności, a na koniec inspirującego i zabawnego spotkania, pisarz złożył wiele autografów oraz pozował do pamiątkowych zdjęć z czytelnikami. Spotkanie, w którym wzięło udział ok. 60 osób, od samego początku miało niezwykle przyjemny i otwarty charakter. Ogromne wrażenie na uczestnikach spotkania zrobiły nienaganne maniery gościa, duży szacunek do czytelników oraz sposób, w jaki przekazywał swoje myśli i spostrzeżenia.